Uspešno održan 11. Sajam domaće rakije u Šljivovici
Jedanaesti sajam domaće rakije u Šljivovici uspešno je zakoračio u drugu deceniju postojanja i saborovanja. Popularno zvana „Rakijada“ ove godine održana je u novom jesenjem terminu, koji se poklapa sa branjem šljiva i vremenom kada zlatiborski domaćini tradicionalno “peku” rakiju.
Kao i ranijih godina, program sajma trajao je dva dana (29. i 30.septembar), a organizatori manifestacije su i ove godine bili: opština Čajetina, Sportski centar Čajetina, Turistička organizacija Zlatibor, Zlatiborski Eko Agrar i Mesna zajednica Šljivovica.
Prvog dana sajma, na zlatiborskom Kraljevom trgu, u 10 časova, označen je početak 11. šljivovačke rakijade degustacijom najboljih prošlogodišnjih rakija, dok je drugi dan, sveta nedelja, u porti crkve Marije Magdalene u Šljivovici, bio predodređen za većinski i glavni deo programa. Sajam rakije svečano je otvorio predsednik opštine Čajetina Milan Stamatović potpaljivanje kazana – čučavca, rariteta i antikviteta za pečenje rakije, i u svom govoru podsetio na značaj očuvanja tradicionalne proizvodnje rakije i brendiranja zlatiborske Šljivovice, kojim opština Čajetina već duži niz godina daje svesrdnu podršku.
Potom je usledio bogat kulturno-umetnički program u okviru kog su se na bini smenjivali zdravičari, pevači narodne muzike „Burence“ iz Kostojevića, „Zlatiborske zore“ i ansamla „Čudo“ iz Šljivovice, te pevačke grupe „Raspevani Zlatibor“ iz Rožanstva, kao i trubački orkestar Aleksandra Grujičića iz Dobroselice i KUD „Veterani“ Zlatibor, dok su za to vreme posetioci mogli uživati u degustaciji i ocenjivanju ovogodišnjih najboljih rakija i od strane domaćica pripremljenih gibanica.
Na ocenjivanje u okviru ovogodišnje rakijade prispelo je 95 uzoraka domaće rakije, a ocenjivačka komisija radila je u sastavu: gospodin Ivan Gajić, predstavnik „Jugoinspekta“, dr Ivan Urošević, profesor Poljoprivrednog fakulteta i inženjer tehnologije gospodin Kostadin Mihailović. Nagrade su dodeljivane u sledećim kategorijama: najbolja rakija po oceni publike, rakija od šljive - Šljivovica - u kategorijama velika zlatna medalja i zlatna medalja, kao i specijalne rakije - takođe u kategorijama velika zlatna medalja i zlatna medalja.
Nagrađeni po pobrojanim kategorijama su:
Najbolja rakija po oceni publike – Nikola Brković iz Kačera.
Rakija od šljive – Šljivovica – velika zlatna medalja
- Miladin Milovanović, LJubanje, 1. mesto
- Tomislav Selaković, Nova Varoš
- Andrija Korićanac, Lađevci
- Jaraković Goran, Bioska
- Lekić Obren, Šljivovica
- Aleksandar Zorzić, Šljivovica
- Olga Šućurović, Šljivovica
- Spasoje Aćimović, Šljivovica
- Predrag Milinković, Šljivovica
- Mijajlo Bućić, Mušvete
- Risto Delić, Šljivovica.
Rakija od šljive – Šljivovica – zlatna medalja
- Nenad Luković, Šljivovica
- Petar Radeljić, Šljivovica
- Dobrisav Janjić, Tripkova
- Milenko Jovanović, Tripkova
- Zoran Zorzić, Šljivovica
- Milivoje Bondžulić, Šljivovica
- Pejović Bojan, Arilje
- Ninčić Zoran, Branešci
Specijalne rakije – velika zlatna medalja
- Vladimir Milentijević, Zubin Potok, 1. mesto, jabuka
- Bojan Pejović, Arilje, jabuka
- Biljana Stanić, Šljivovica, divlja kruška
- Radenko Marković, Dražinovići, kajsija
Specijalne rakije – zlatna medalja
- Lazar Gudurić, LJubanje, viljamovka
- Dragoslav Janjić, Tripkova, klekovača
- Nebojša Šimšić, Zrenjanin, viljamovka
- Dobrisav Šućurović, Šljivovica, jabuka
- Zoran Gačić, Mostar, lozovača.
A tradicionalno na 11. Rakijadi, nagrađeni su i najbolji zdravičar – Radenko Radojičić, za najbolju gibanicu – Selaković Vera iz Šljivovice, najlepša čobanica – drugarice Sanja Vojinović i Ana Nikolić iz Šljivovice, za najlepše uređeno dvorište – Slavica Kaljević iz Šljivovice i za najlepši voćnjak – Dejan Rosić, Branešci.